Güncel

Kahraman, iki yıl APA’nın başkanlığını yürütecek

TBMM Basın Yayın Halkla İlişkiler Başkanlığından yapılan yazılı  açıklamada, Kamboçya’da 01-04 Ekim tarihleri arasında yapılan Yürütme Komisyonu  toplantısının son bulmasıyla birlikte Türkiye’nin, APA Dönem Başkanlığının  başladığı hatırlatıldı.

Meclis Başkanı İsmail Kahraman’ın da iki yıl süre ile 41 üye ülkenin  bulunduğu, 20 gözlemci ülkenin katıldığı APA’nın da Başkanlığını aldığı  belirtilen açıklamada, Türkiye’nin, geçen yıl aralık ayında yapılan oylamada  yoğun siyasi ve diplomatik kulis ile başkanlığı almak isteyen Çin ve Pakistan’ın  aday olmamasını sağladığı ve oybirliği ile APA dönem başkanlığına seçildiği  kaydedildi.

APA’NIN STAREJİK ÖNEMİ

Asya’daki siyasi kararlarda önemli etkisi bulunan APA’nın Çin’den  Rusya’ya, Hindistan’dan İran’a, Suudi Arabistan’dan Pakistan’a, Endonezya’dan  Malezya’ya ve Irak’a kadar toplam 41 üye ülkesi bulunuyor.

Kazakistan ve Özbekistan gibi Türk Cumhuriyetlerinin de üye olduğu  organizasyonun gözlemci ülkeleri arasında ise Japonya, Azerbaycan ve Katar’ın da  olduğu 20 ülke yer alıyor.

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Son Haberler

Güncel Haber

Copyright © 2015 The Mag Theme. Theme by MVP Themes, powered by Wordpress.

Üste Git